Co je to vlastně DRESS CODE

Dress code je anglické označení pravidel oblékání, zejména pro formální příležitosti (pojem je ale užíván i v širším významu pro jakoukoliv příležitost či akci). V češtině takto jednoznačný a jednoduchý pojem neexistuje, často se proto přebírá právě toto anglické označení.
V nejširším smyslu označuje dress code pravidla oblékání ve společnosti. Tato pravidla se samozřejmě liší mezi zeměmi, ale také mezi městy, městem a vesnicí, různými sociálními skupinami. Proměňují se také v čase. 
Z hlediska prostředí lze vnímat dva významy dress code: 
firemní dress code 
společenský dress code (pro určité společenské příležitosti jako konference, plesy, pracovní obědy apod.).

Firemní DRESS CODE
Některé organizace či firmy vyžadují, aby jejich zaměstnanci chodili oblečeni určitým způsobem. V některých případech, například v nemocnicích, jsou to uniformy, které jsou jasně dané pro všechny zaměstnance. Jiné firmy nevyžadují uniformu, ale mohou vyžadovat dodržování určitých pravidel. Tato pravidla mohou mít psanou i nepsanou formu, mohou být také velmi striktní či mít pouze charakter doporučení. Nejjednodušší pravidlo může být formulováno například následovně: „Zaměstnanec je povinen chodit do práce čistě oblečený, upravený adekvátně příležitosti.“ 
Často se ale můžete setkat s detailnějšími pokyny, například:
- zákaz nošení sportovní obuvi
- určitý druh účesů (dredy, u mužů zákaz dlouhých vlasů) atd.
- minimální délka sukně (u žen)
- zákaz nošení džínových kalhot
- omezení týkající se make-upu (omezení výrazného líčení, nebo naopak požadavek na líčení i pro ženy, které se normálně nelíčí) 

Znát dress code firmy se vám vyplatí už před pracovním pohovorem. Na ten máte samozřejmě přijít slušně oblečení, ale i tady můžete přestřelit (oběma směry) a rázem si zničit tak důležitý první dojem. Dress code firmy pro vás také může být jedním z vodítek, zda pro danou firmu vůbec chcete pracovat – pokud nosíte dredy a nesnášíte kravaty, bude asi lepší hledat prostředí, kde se kravaty nevyžadují a dredy nikomu nevadí. Naopak, pokud se rádi oblékáte ve stylu business casual, asi se raději vyhnete firmě, kde se zaměstnanci nejčastěji oblékají do otrhaných džínových kalhot a na „kravaťáky“ se dívají skrz prsty. Dress code je zkrátka součást kultury každé firmy či instituce a je dobré si vybrat takové prostředí, které vám bude vyhovovat i v tomto ohledu.

Společenský DRESS CODE 
Dress code se samozřejmě liší také podle toho, jaký máme program: je asi poměrně logické, že si nepůjdu zahrát fotbal ve stejném oblečení, v jakém vyrazím na návštěvu ministra. Pravidla etikety nám mohou v některých případech pomoci – poradí například, jaká barva obleku se hodí na dopoledne a jaká na večer. Je ale mnoho příležitostí, u kterých budeme tápat – právě za tímto účelem se u pozvánky na společenské akce často uvádí, jaký dress code je očekáván. Názvy jednotlivých kategorií se mohou lišit v různých zemích – v případě pochybností je tedy dobré se poradit. Pro začátek jsem připravil tabulku základních kategorií, která nám pomůže se zorientovat.

Na závěr pár obecných poznámek

Zkuste se i běžně do práce oblékat business casual. Tedy samozřejmě pokud vaše zaměstnání nevyžaduje vždy oblek. 
Modré, šedé a hnědé kalhoty můžete točit donekonečna. 
Kupte si, nebo si nechte ušít dva blazery (sportovní saka), pořiďte si 10 košil a tři páry pořádných bot (černé, hnědé, tan). A už můžete svůj šatník jen vylepšovat. Základ máte. 
Nezapomínejte, že nejen šaty dělají člověka. 
- Pravidelně choďte k holiči. 
- Na akci je třeba dorazit celkově  upraven.
Nepodceňujte vůně. Kupte si pořádnou kolínskou a nějaký parfém. Ideálně si nechte vytvořit parfém přímo pro sebe. Žádné Adidas spreje z Tety, nebo jiné laciné napodobeniny.
- Vždy čisté boty
- Upravené ruce
- Nebojte se experimentovat, šedých myší je všude kolem spousta (ale vždy všeho přiměřeně)

Tak hodně štěstí ve společnosti, a hlavně si to užijte.
  
Vyhledávání